menu
You need flash plugin.
Oaza Michałkowa pokoje
belka-gora

Okoliczne atrakcje







Jezioro Bystrzyckie

Na początku XIX wieku u stóp zamku Grodno znajdowała się wieś Schlesierthal - dzisiaj na jej miejscu, w dolinie przełomu rzeki Bystrzycy znajduje się malownicze Jezioro Bystrzyckie. Powstanie jeziora wymusiły powodzie jakie nawiedzały Śląsk przez wieki.

W roku 1911 rozpoczęto budowę zapory o długości 220 m. i wysokości 44 m. Jest zbudowana wyłącznie z kamienia, a powstałe jezioro może pomieścić 8 mln m3. Jezioro Bystrzyckie jest świetnym miejscem na letni wypoczynek. Dookoła jeziora można długo spacerować, nieopodal jeziora znajduje się piękny zamek Grodno, a przy ośrodku "Wodniak" jest wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Po tamie również można spacerować, przy dobrej pogodzie widoki są naprawde piękne.

Na dole zapory jest dużo miejsca na ognisko czy biwak. Jezioro Bystrzyckie jest świetnym miejscem na odpoczynek.

źródło: dolnyslask.org

 

 

 

 

Zamek Grodno

Imponujące zwaliska skalnego zamku Grodno znajdują się obecnie pod opieką PTTK. Wykorzystywane do celów turystycznych kryją w sobie niewielkie muzeum, gdzie obejrzeć można pochodzące z różnych okresów eksponaty (wystawa sztuki oblężniczej, izba tortur). Największą atrakcję stanowi tradycyjnie wieża, skąd rozciąga się zmysłowy widok na górzystą, piękną okolicę. Na uwagę zasługuje również rosnąca na dziedzińcu 500-letnia lipa i ustawiona nieopodal armata - prezent cesarza Wilhelma dla ówczesnego właściciela Grodna, Ferdynanda von Zedlitz. W ruinach funkcjonuje też bar i stoisko z pamiątkami.

Zabytek udostępniony jest do zwiedzania codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godz. 10-17. Bilet wstępu w 2007 roku kosztował około 10 zł, przy czym za fotografowanie i filmowanie trzeba dodatkowo zapłacić.

źródło: www.zamkipolskie.com

 

 

 

 

Podziemne Fabryki Walimia

Podziemne fabryki Walimia są jednym z 7 kompleksów których tajemnice do dziś nie zostały rozwiązane. Sztolnie w Walimiu są udostępnione do zwiedzania dla turystów. Jest to fragment olbrzymiego przedsięwzięcia które hitlerowska organizacja TODT realizowała za pomocą robotników przymusowych obozu Gross - Rosen.

Temperatura wewnątrz sztolni wynosi ok. 6oC, dlatego zalecana jest ciepła odzież. Na miejscu znajduje się sklep z ciepłymi i zimnymi przekąskami oraz pamiątkami. Zwiedzanie odbywa się codziennie w godzinach od 9 do 17. Zwiedzanie sztolni odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 40 min.

Zakład Usług Turystycznych w Walimiu
58-320 Walim, ul. 3 Maja 26
tel./fax 074 / 845 73 00
http://www.sztolnie.pl, muzeum@sztolnie.pl

źródło: dolnyslask.org

 

 

 

 

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) W drugiej połowie XIX stulecia, z inicjatywy EGV, rozpoczęto budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry, był to lipiec 1886 roku. 20 metrowa drewniana konstrukcja przetrwała do 1904 roku. 24 maja 1906 na Wielkiej Sowie stanęła druga wieża widokowa tym razem kamienno - żelbetonowa, o wysokości 25 m. Wieży nadano imię Otto von Bismarcka.

Po II wojnie światowej wieży zmieniono imię na Władysława Sikorskiego, a następnie na Mieczysława Orłowicza. Kalenica (964 m n.p.m.) Stalowa, ażurowa, dwupoziomowa wieża widokowa o wysokości 20 m, wybudowana w 1932 roku, fundatorem było EGV, nadano jej imię Paula von Hindenburga.

Z platformy widać Bielawę, Dzierżoniów, dalej, górę Ślężę, Ząbkowice Śląskie wieża kopalni w Słupcu, Nowa Ruda, Góry Kamienne, Wałbrzyskie i Karkonosze, wieżę na Wielkiej Sowie, Góry Stołowe, Gór Bystrzyckich, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Góry Bardzkie.

źródło: www.sudety.it

 

 

 

 

Narty w okolicy - Rzeczka

Sokolec i Rzeczka to dwie rózne wsie leżące w dwóch róznych gminach (Rzeczka - gmina Walim; Sokolec - gmina Nowa Ruda), które jednak łączą sie na Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.) w Górach Sowich. Wiekszość tutejszych wyciagów narciarskich leży co prawda w Rzeczce, ale infrastruktura rozciąga się także na cześć Sokolca.

Rzeczka i Sokolec leżą po dwóch stronach Przełęczy Sokolej, na zobaczach Sokoła (864 m n.p.m.) i Wielkiej Sowy (1114 m n.p.m.). Rzeczka na dole łaczy sie z Walimiem, a Sokolec dochodzi do prawie samych Ludwikowic.
Główną atrakcją tutejszych miejscowości jest szeroki wybór wyciagów i tras narciarskich. Ponadto obie miejscowości są idealną bazą wypadową na Wielką Sowę i inne partie Gór Sowich. Kwitnie tutaj zarówno turystyka piesza jak i rowerowa.

Z nad Przelęczy Sokolej przy dobrej przejrzystości powietrza roziąga się wspaniały widok od Karkonoszy po całą Kotlinę Klodzką.
W dole Rzeczki, na granicy z Walimiem, znajduje się wejście do podziemnego hitlerowskeigo miasta ("Reise" - czyli "Olbrzym"). Drugi taki kompleks znajduje się w pobliżu w Gluszycy.

źródło: www.rzeczka.com.pl


pokoje | atrakcje | lokalizacja | kontakt
belka-dol